A company normally sells its product for $20 per unit. However, the selling price has fallen to $15 per unit. This company's current inventory consists of 200 units purchased at $16 per unit. Replacement cost has now fallen to $13 per unit. Calculate the value of this company's inventory at the lower of cost or market.

A company normally sells its product for $20 per unit. However, the selling price has fallen to $15 per unit. This company's current inventory consists of 200 units purchased at $16 per unit. Replacement cost has now fallen to $13 per unit. Calculate the value of this company's inventory at the lower of cost or market. 



A. $2,550.
B. $2,600.
C. $2,700.
D. $3,000.
E. $3,200.


Answer: B


ACC 101

Learn More Multiple Choice Question :